Rozliczenia bez odpowiedzialności

0

Za prowadzenie księgowości w zewnętrznej firmie trzeba zapłacić kilkaset złotych miesięcznie. To niewiele, ale trzeba pamiętać, że biuro rachunkowe nie odpowiada prawnie za błędy, które znajdzie fiskus.

Im firma ma większe obroty, tym więcej płaci, bo ma więcej dokumentów do zaksięgowania. Ryzyko popełnienia błędów w wyliczaniu podatku dochodowego i VAT, czy złego zaksięgowania w księgach rachunkowych operacji finansowych jest spore w tego typu przypadkach. Biuro rachunkowe nie odpowiada za błędy. Odpowiada prawnie zawsze właściciel firmy lub zarząd.
W przypadku firm płatników VAT-u usługi księgowe są droższe, nawet mimo braku prawnej odpowiedzialności a błędy. Przedsiębiorca rozliczający się z podatku VAT zapłaci 30 do 40 proc. więcej niż gdyby nie był vatowcem.
Biura rachunkowe oferują trzy warianty opłat: ryczałtowe, według liczby godzin przeznaczonych na zaksięgowanie dokumentów albo według ilości zaksięgowanych dokumentów. Małe firmy najczęściej płacą za usługi ryczałtowo.
Jakie koszty?
Za prowadzenie rachunkowości mała firma płaci od 100 do 400 zł miesięcznie. Więcej zapłaci przedsiębiorca w Warszawie, aglomeracjach miejskich Trójmiasta, Śląska, Krakowa. Zdecydowanie mniej zapłacimy za tego typu usługi na terenach wiejskich. Np. w miejscowości Mońki (podlaskie) za prowadzenie rachunków mikroprzedsiębiorstwa zapłacimy średnio 100 zł.
Ceny usług są zróżnicowane. Decyduje m.in. ilość dokumentów księgowych. Wpływ na cenę ma także forma opodatkowania przedsiębiorcy. W przypadku opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego bez VAT zapłacimy za miesiąc od 100 zł do 150 zł, ale już z podatkiem VAT cena usługi jest wyższa, od 150 zł do 250 zł. W przypadku księgi przychodów i rozchodów bez VAT usługa może kosztować od 150 zł do 300 zł, z podatkiem VAT od 250 do 400 zł.
Najwięcej zapłacimy za prowadzenie ksiąg handlowych. Może to kosztować nawet 1 tys zł za miesiąc. Dodatkowo usługodawca może zażyczyć abyśmy dodatkowo zapłacili za sporządzenie bilansu (200 zł), wykonanie sprawozdań zarządu (350 zł) lub wykonanie planu kont (300 zł).
Zakres obowiązków
Jeżeli zdecydujemy się na outsourcing usług rachunkowych, należy wybrać profesjonalne biuro księgowe, posiadające licencję na prowadzenie działalności usług księgowych wydawaną przez Ministerstwo Finansów. Biuro powinno posiadać polisę ubezpieczenia OC i zatrudniać doradców podatkowych z odpowiednim numerem ewidencyjnym.
Trzeba też sprawdzić, czy istnieje usługa tzw. finansowania wewnętrznego, tj. czy nasz usługodawca potrafi określić na podstawie dostarczanych dokumentów wskaźnik płynności finansowej i rentowności.

Profesjonalne biuro, oprócz typowo księgowych usług, powinno wyjaśnić sprawy podatkowe – np. jak i kiedy można skorzystać z ulgi podatkowej, w jakich okolicznościach można odliczać podatek VAT.

Ryzyko w garści

  • sprawdź, czy biuro rachunkowe posiada polisę ubezpieczenia OC. W przypadku sporu z nim można skutecznie dochodzić roszczeń pieniężnych przed sądem za błędy
  • sprawdź czy biuro księgowe posiada licencję Ministerstwa Finansów. To rokuje dobre wykonanie usług.
  • biuro rachunkowe nie odpowiada prawnie za błędy. Zatem trzeba dokładnie sprawdzić, czy jest profesjonalne. Najlepiej dowiedzieć się o tym u innych usługobiorców.
Podaj dalej.

AUTOR

Odpowiedz