Bioterroryzm w pułapce

0

Optoelektroniczny czujnik, który natychmiast wykrywa zagrożenia biologiczne, opracowali naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej. Sensor zdobył medale na światowych targach wynalazczości w Seulu i Brukseli.

Bioterroryzm nie jest wynalazkiem naszych czasów. Aleksander Macedoński wycofując swoje wojska z pola bitwy, podrzucał przeciwnikowi zwłoki zmarłych na choroby zakaźne. W średniowieczu Tatarzy oblegając twierdzę Kaffa, za pomocą katapulty podsyłali broniącym się ciała zadżumionych. Dzisiaj, po atakach terrorystycznych ostatniej dekady, przesyłkach pocztowych z przetrwalnikami laseczek wąglika, broń biologiczna jest coraz bardziej realnym zagrożeniem.
Skonstruowane przez Polaków urządzenie potrafi odróżnić znajdujące się w powietrzu toksyczne bakterie i wirusy od nieszkodliwych pyłków roślin, zarodników grzybów i pleśni. Czujnik wykrywa laserowo wzbudzoną fluorescencję, czyli emitowanie światła w paśmie 400-600 nm przez ryboflawinę, tryptofan i NADH. Wszystkie te związki znajdują się w każdej żywej komórce, jednak w przypadku niebezpiecznych drobnoustrojów charakterystyka emitowanego widma jest specyficzna. Sensor jest bardzo czuły. Gdy na urządzenie detekujące padnie jeden foton, specjalny fotopowielacz zwielokrotni go do milionów elektronów, które z łatwością da się zmierzyć.
Urządzenie nie rozróżnia konkretnego szczepu bakterii (np. Legionelli od E.coli), lecz w ułamku sekundy alarmuje, gdy tylko w powietrzu pojawi się substancja biologiczna potencjalnie szkodliwa dla człowieka. Pozwala to przeprowadzić błyskawiczną ewakuację, bez czekania na dokładne zidentyfikowanie toksycznego czynnika, które może trwać nawet kilka godzin.
Aparat można instalować nie tylko w celu stałego monitorowania powietrza np. w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, ale dzięki niewielkim rozmiarom (walizeczka 10x20x30 cm) i znikomemu poborowi mocy, jest urządzeniem przenośnym, świetnie nadającym się do zabezpieczania imprez masowych.
Urządzenie opracowane w ramach projektu celowego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostało już wdrożone do produkcji i jest dostępne na rynku.

Ryzyko w garści
bioterroryzm może mieć niewyobrażalne wręcz skutki, dlatego tak ważne jest wprowadzenie systemów wczesnego ostrzegania o ataku z użyciem czynników biologicznych, które umożliwią natychmiastową ewakuację ludzi
czujniki są przeznaczone dla wojska, policji, straży granicznej i straży pożarnej. Mogą być również stosowane podczas imprez masowych oraz w takich miejscach, jak lotniska, dworce kolejowe, metro, sale konferencyjne, szpitale, sortownie listów

Podaj dalej.

AUTOR

Odpowiedz